Jak sprawdzić czy osoba, która wykonuje zabieg, jest lekarzem?

Ta kwestia wydaje się tak prosta i oczywista, że można by się zastanawiać czy warto o tym pisać.

Zmieniłem zdanie kiedy jedna z moich pacjentek opowiedziała mi jak zabieg wykonywał jej pan, który był doktorem nauk z zakresu administracji. Co ciekawe pan wybrał sobie do zabiegu najbardziej niebezpieczny obszar na twarzy gładziznę (kolejny to nos). Moja pacjentka dokładnie nie pamiętała brzmienia tego tytułu naukowego ale była przekonana, że zabieg wykonuje lekarz (potocznie na lekarza mówi się doktor). Nie należy się temu dziwić bo wiele osób myśli, że tytuł naukowy dr n. med. (doktor nauk medycznych) dotyczy wyłącznie lekarzy podczas gdy to tytuł naukowy i otrzymuje go osoba, która uzyskała doktorat z nauk medycznych. Zatem można być doktorem n. medycznych i nie być lekarzem. Co więcej, osoba w białym fartuchu wstrzykująca Ci preparat może nie mieć nawet żadnego wykształcenia medycznego. Ktoś zapyta jak to możliwe? – a możliwe bo biały fartuch może kupić każdy. Ktoś zapyta ale czy tak wolno? – no oczywiście nie wolno ale kto to sprawdzi.

To jak się przed tym bronić? Jest na to sposób. Wystarczy sprawdzić rejestr lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej (link). Wpiszcie imię i nazwisko i zaraz się okaże czy to lekarz czy ktoś inny.

Co więcej można sprawdzić czy gabinet do którego chodzicie jest podmiotem leczniczym (link) bo może to np. być salon beauty a to już inne wymagania sanitarno-epidemiologiczne, inny poziom kontroli itp. Inne wymagania są też dla praktyk lekarskich ( mniej restrykcyjne niż dla podmiotów leczniczych i bardziej restrykcyjne niż dla salonów beauty). Praktyki lekarskie także mają swój rejestr (link). Niech nie zmyli Was nazwa, która ma coraz bardziej wymyślone brzmienie – liczy się status formalno-prawny, bo od tego zależy Wasze bezpieczeństwo.

W marcu mieliśmy kontrolę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (Marszałek Województwa sprawuje nadzór nad podmiotami leczniczymi). Podczas kontroli sprawdzano między innymi czy posiadamy polisę OC, jak wypełniamy obowiązki w kwestii praw pacjenta, jak prowadzimy dokumentację medyczną pacjentów, czy nasz lokal spełnia wymagania ogólnobudowlane i sanitarno-epidemiologiczne dla podmiotu leczniczego, czy przeprowadzamy roczne przeglądy wentylacji i klimatyzacji oraz przeglądy przeciwpożarowe, co więcej czy przeprowadzamy roczne przeglądy naszego sprzętu medycznego (tj. lasery i inne urządzenia posiadające certyfikat medyczny), sprawdzane były prawa wykonywania zawodu naszych lekarzy. Nie naruszę żadnej tajemnicy jeżeli napiszę, że kontrolę przeszliśmy celująco bez żadnych uwag, choćby najmniejszych zaleceń. Oczywiście niewielki stres był, ale pacjenci którzy akurat w tych dniach mieli wykonywane u nas zabiegi nie mieli cienia wątpliwości, że kontrola zakończy się pełnym sukcesem.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? A dlaczego jak wysyłacie dzieci na wycieczkę szkolną, to przed odjazdem klasy policja sprawdza stan autobusu i stan kierowcy? Jest jakiś powód prawda? Jeżeli wybieracie swój gabinet to sprawdźcie nie tylko opinie, ale i kwestie formalno-prawne, bo może to mieć wpływ na wasze bezpieczeństwo.

Po przeczytaniu tego wpisu, koniecznie kliknijcie link i sprawdźcie swój gabinet.



Dr Krzysztof Jacek Kaczyński

Lekarz medycyny estetycznej. Autor ponad 20 publikacji, doniesień naukowych i badań z zakresu medycyny estetycznej. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.