01 maj Zabiegów medycyny estetycznej nie wykonujemy latem – fakt czy mit?
Dziś temat na czasie, zwłaszcza że prognozy pogody zapowiadają prawdziwie letnie temperatury.
Zatem czy to prawda, że zabiegów medycyny estetycznej nie wykonujemy latem ?
ZDECYDOWANIE nie jest to prawda.
Pamiętajmy, że Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, a pogoda charakteryzuje się dużą zmiennością. Średnia roczna temperatura wynosi od 6 do 8 st. C, zaś średnia liczba dni słonecznych to 66.
Pamiętajmy, że zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są w krajach takich jak Australia, Korea czy Stany Zjednoczone i wielu innych, gdzie dni słonecznych jest więcej a temperatury są wyższe niż w Polsce. Skoro tam dają radę, to i my też damy.
Zakaz wykonywania zabiegów to pewien stereotyp, który wynika głównie z 2 aspektów i dotyczy osób, które się intensywnie opalają lub poddają się intensywnej ekspozycji na słońce bez filtrów ochronnych. Te 2 aspekty to ryzyko przebarwienia w miejscu siniaka albo w miejscu, na którym wykonano laser co2 (należy też nie zapominać radiofrekwencji z głowicą nie posiadającą izolowanych igieł).
Zatem, jeżeli ktoś planuje się intensywnie opalać – choć opalona skóra nie jest już modna – to nie powinien wykonywać zabiegów typu laser co2 albo zabiegów takich, jak silny peeling chemiczny.
Inną kwestią jest reakcja skóry na intensywne słońce. Np. dermapen wykonuje się również latem, ale jeżeli ktoś w okresie gojenia wystawi się na intensywne słońce to powinien spodziewać się reakcji skóry pod postacią intensywnego zaczerwienienia i obrzęku.
Zatem latem obowiązuje zdrowy rozsądek. Przed i po opalaniu. Bezpieczna przerwa to minimum 3 tygodnie od zabiegu wysokoenergetycznego (np. laser co2). Większość zabiegów latem jest dozwolona.
Jakie więc zabiegi wykonuję latem?
- wszystkie zabiegi wykonywane manualnie (np. mezoterapia, wolumetria, toksyna botulinowa, biostymulatory)
- HIFU, radiofrekwencja
- laser Er-YAG, laser Nd-YAG, laser tulowy, laser naczyniowy
- laser CO2 u pacjentów nieopalających się (włączając miejsca ciała ukryte przed słońcem)
To w końcu jak jest z tym latem?
